Zatočte s roztoči!

Články o alergiích a roztočích a jejich zvětšené fotografie nás často přesvědčují o škodlivosti péřových dek a polštářů.

Ale je tomu skutečně tak?!

Vědecké výzkumy shodně tvrdí že roztoči se vyskytují z více než 90% v matracích, protože zde mají ideální vlhké prostředí a živí se převážně kreatinem, který se nachází v odloupaných šupinkách lidské kůže. Zvyšných cca 10% přežívá v kobercích, čalouněném nábytku a lůžkovinách. Pro přežívání a další množení potřebují roztoči vysokou vlhkost vzduchu v rozmezí 60 - 85%. Proto v paneláku nemají šanci se rozmnožovat, neboť tam je vlhkost vzduchu jenom kolem 40%. Ve vlhkém prostředí lze jednoduše omezit výskyt roztočů užitím porézních matrací (např. molitanových nebo plněných silonovou střiží).

Tradičním způsobem, jak vlhkost odstraňovat (a tím snižovat výskyt roztočů), je pravidelné spaní při otevřeném okně při teplotách kolem 15° C. Další jednoduché preventivní opatření je pravidelné větrání, alergen vznášející se ve vzduchu se prostě vyfoukne a místo něj přijde čistý, čerstvý vzduch.

Péřový polštář. Lze konstatovat, že lůžkoviny plněné peřím zdaleka nejsou rájem roztočů, jak by nás rády přesvědčily některé firmy při reklamním prodeji svých drahých lůžkovin (častokrát vyráběných v Číně). Mizivé procento roztočů z jejich celkového množství, které se vyskytuje v lůžkovinách, včetně péřových, naše firma likviduje přípravkem ACAROSAN od farmaceutické firmy Allergopharma který je schválen hlavním hygienikem ČR. Tento přípravek krom toho, že existující roztoče zahubí též zamezuje opětovnému množení roztočů. Na ošetření matrací, ve kterých se vyskytuje nejvíce roztočů si tento přípravek můžete u nás zakoupit ve formě prášku.

Nyní sami uvažte, čím se přikryjete. V západní Evropě i u nás je zdravým trendem se opět k peří vracet. Vždyť i babičky našich babiček spaly v peřinách. Peří je nejvhodnější náplní našich dek a polštářů, jde o tradiční, osvědčený a čistě přírodní materiál. Krom toho je v součastnosti pro čištění peří k dispozici přípravek ACAROSAN od farmaceutické firmy Allergopharma, který s úspěchem používáme.

Použité zdroje:

  • Odborné články Johna Moundera, ředitele Lékařského entomologického střediska při University of Cambridge
  • konzultace RNDr. Františka Dusbáka DrSc., vedoucího Laboratoře medicínské akarologie Parazitologického ústavu Akademie věd České republiky

Kvalita peří a využití peří dle kvality

Peří se skládá z husího prachového peří a malých pírek. Mezi prachovým peřím a malými pírky se udává poměr, například poměr 95/5 značí 95% prachového peří a 5% malých pírek. Jsou-li udávána pouze procenta, označují obsah prachového peří. Také bývá měřena v kubických palcích - CUIN. Nejdůležitějším údajem pro peří je tedy plnivost, která vyjadřuje pružnost a rozpínavost peří, tedy schopnost zaujmout maximální objem. Samotné prachové peří by bylo z hlediska izolace nejlepší, ale po čase by se rychle slehávalo, proto je podstatný i poměr pružných pírek, které dotváří kvality péřových směsí.